Liposuction (Yağ Alma)

Klasik Liposuction

Liposuction

Liposuction yağ almak için kullanılan tüm yöntemlerin genel adıdır aslında. Klasik liposuction tanımlaması çok doğru olmamakla birlikte artık lazer ve vaser gibi cihazların reklamının artmasının bir sonucu olarak bu cihazların kullanılmadığı zamanki yağ alma işlemini klasik liposuction olarak tanımladık

Bilindiği üzere vücudumuzda fazla alınan enerji  yani yediklerimizden ve içtiklerimizden aldığımız kullanım fazlası kalori (enerji) yağ hücrelerinde depolanır. Bu depolanma yöntemi yağ hücrelerinin hacim olarak artması şeklindedir.

Yağ hücreleri erişkinlerde sayı olarak artış göstermez ancak her bir yağ hücresi kendisini büyütülerek yağ depolanmasına katkıda bulunur.

Hangi yöntem olursa olsun yağ alma işlemlerinde yağ hücreleri parçalanır ve içeriklerindeki depolanmış yağlar dışarıya alınır. Ölümü gerçekleşen yağ hücrelerinin yerine yenisi doğmaz ancak geride kalanlar hacim olarak büyüyebilirler.

Liposuction ameliyatının temel olarak 3 aşaması vardır. Öncelikle uygulama bölgesi bazı özel hazırlanmış sıvılar verilerek şişirilir. Alınacak miktar kadar veya daha az veya daha fazla şişirme sıvısı verilebilir.

Bu sıvılara yaygın olarak tumescent sıvısı denilir. Bunun amacı hem uygulama alanını ve yağ hücrelerini şişirerek işlemi kolaylaştırma, hem kanamayı azaltmak hem de ameliyat sonrası ağrıyı azaltmaktır. Şişirme sıvısı verildikten sonra etki etmesi için yaklaşık 7 dakika beklenir.

Şişirme sıvısı verme işlemi bittikten sonra ikinci aşamaya geçilir. (Bazı cerrahlar alışkanlığa bağlı olarak bu aşamayı atlarlar ve direk yağ çekmeye geçerler). Bu aşamada yağ hücreleri parçalanır. Bu parçalama işlemi birkaç şekilde yapılabilir. LAZER cihazı kullanılabilir. Lazer yönteminde odaklanmış ısı etkisi ile temas eden yağ hücreleri hemen parçalanır ve sıvılaşırlar. Geniş alanlarda kullanışlı değildir. Küçük alanlarda etkilidir. Maliyeti yüksektir. Ameliyat süresini uzatır. Tecrübe ister. Dikkat gerektirir. Yanık oluşturma riski vardır. Bazı bölgelerde sıkılaşmaya katkısı olabilir. Küçük alanlarda yağları dışarı çekmeye gerek kalmadan da kullanılabilir. Lokal anestezi altında da yapılabilir. Popüler bir uygulamadır ancak sanıldığının aksine yeni bir teknik değildir. Mazisi oldukça eskidir.

Benzer şekilde ikinci aşamada yağ hücrelerini parçalamak için VASER cihazı kullanılabilir. Burada ışık enerjisi yerine ses dalgaları kullanılır. Bir diğer adı da ultrasonik liposuctiondır. Burda da benzer özellikler vardır. Yoğun odaklanmış ses dalgaları ile yağ hücreleri parçalanır ve sıvılaştırılır. Lazere göre daha geniş alanlarda kullanımı mümkündür. Dikkat edilmelidir. Yanık oluşturabilir. Tecrübe ister. Oldukça pahalı bir uygulamadır. Sıkılaşmaya olumlu etkisi vardır.

Yine bir başka yöntem olarak POWER lipo mekanik vibrasyon cihazı yağ parçalamak için kullanılabilir. Bence hepsinden çok daha etkilidir. Mekanik olarak titreşen kanul yardımı ile yağ hücreleri parçalanır. Ek maliyet getirmeyen bir uygulamadır. Klasik liposuctionın motor ile yapılanıdır. Yanık riski yoktur. El yatkınlığı ve alışma gerektirir. Her yerde kullanılabilir. Özellikle erkek memesinde sert jinekomasti dokusu için etkilidir.  Tüm alanlarda kolaylık sağlar. Operasyon süresini kısaltır. En büyük avantajı ise aynı anda yağ çekme işlemini de yapmak mümkündür.

Tüm bu teknolojik cihazların kullanılmadığı zaman parçalama işleminin de klasik şekilde el-kol gücü ile özel kanuller ile yapıldığı liposuction için klasik liposuction tanımı kullanılabilir. Halen dünyada en sık olarak klasik liposuction yapılmaktadır.

Her ne cihaz ve yöntem kullanılıyor olursa olsun unutulmamalıdır ki buradaki sonucu etkileyecek en büyük faktör uygulayıcının becerisidir. Lazerin diğerlerine daha üstün olduğu veya tam tersi gibi bir kesin hüküm doğru değildir. Düzgün, kurallarına uygun, itinalı ve özenli yapılırsa tüm teknikler doğrudur. İyi yapılmış bir klasik liposuction, kötü yapılmış bir vaser uygulamasından tartışmasız çok çok daha tercih edilir bir durumdur.

Bu yüzden yağ alma işlemi yaptırmayı düşünen hastalarımıza tavsiyemiz uygulanacak tekniklere takılmaktan çok doktorunuzun yağ alma ve vücut şekillendirme ameliyatlarındaki tecrübesini sorgulamanızdır.

Ben cerrahi uygulamamda çoğunlukla POWER kullanırım, bazı alanlarda LAZER cihazınından faydalanırım ki özellikle bacak ve sırt bölgelerinde faydalı bulurum ve hatta sadece selülit tedavisi için de tercih ederim. VASER ise benim için ikinci plandadır. Klasik, POWER ve LAZER LIPOSUCTION benim için oldukça yeterli bir  kombinasyondur.

Teknikten bağımsız olarak değerlendirdiğimizde. Genel olarak liposuction ameliyatının ağırlığı ve sonrasındaki iyileşme döneminin uzunluğu yapılan bölgenin büyüklüğü ile ilgilidir.

1 bölgeye uygulama olduysa genellikle hastane yatışı gerekmez.  Aynı gün taburcu olunabilir ve hatta bazen lokal anestezi altında bile yapılabilir. Örnek olarak sadece karın bölgesi, sadece yanlar, sadece kollar gibi. Birden fazla bölge genellikle 1 gece yatış gerektirir. Vücut ağırlığının %5’ine kadar çok güvenli bir şekilde yağ alımı yapılabilir.

Daha fazlası da tabii ki yapılabilir ama daha donanımlı bir hastane tercih edilmelidir. 3 bölgeden fazlasını aynı seansta yapmamayı tercih ederim. Tüm planlama yapılırken tabii ki hastanın genel sağlık durumu, yaşı, ikincil bir hastalığının olup olmadığı ve kan sayımı sonuçları çok etkilidir. Tüm bunlar ile hastanın istekleri ve beklentileri değerlendirilir. Uygun bir ameliyat planı ancak bu şekilde yapılabilir.

Liposuction Fiyatları

Liposuction (Yağ Alma) fiyatları uygulanacak operasyona göre farklılık göstermektedir. Uzman hekimimiz ile yapılacak operasyon belirlendikten sonra fiyat bilgilendirmesi tarafınıza yapılacaktır.

Liposuction

Liposuction

Lazer Liposuction

Lazer Liposuction

Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Ücretsiz “Bilgi” ve “Randevu” için biz sizi arayalım.

Ücretsiz Randevu
close slider

Ücretsiz Bilgi & Randevu


Formumuzu doldurun biz sizi arıyalım.